Specification
This 3 3/8 Carat Lab Grown Diamond Trio Ring Set is made in 10K White Gold.
Perla Engagement Ring
This 2 3/8 Carat Diamond Ladies Engagement Ring is made in 10K White Gold and has lab-grown diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 2.05 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Center Feature: | Asscher |
| Total Stone Weight (CT): | 2 3/8 |
| Center Stone Weight (CT): | 2 |
| Number of Stones: | 34 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
| Certification: | IGI |
Perla Ladies Band
This 1/4 Carat Lab Grown Diamond Ladies Ring is made in 10K White Gold.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 1.9 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Total Stone Weight (CT): | 1/4 |
| Number of Stones: | 19 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
Perla Mens Band
This 3/4 Carat Lab Grown Diamond Men's Wedding Band is made in 10K White Gold.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 5.2 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Total Stone Weight (CT): | 3/4 |
| Number of Stones: | 45 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |