Specification
This 5 3/4 Carat Lab Grown Diamond Trio Ring Set is made in 14K White Gold.
Palmina Engagement Ring
This 5 1/5 Carat Diamond Ladies Engagement Ring is made in 14K White Gold and has lab-grown diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 14K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 3 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Center Feature: | Emerald |
| Total Stone Weight (CT): | 5 1/5 |
| Center Stone Weight (CT): | 5 |
| Number of Stones: | 46 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
| Certification: | IGI |
Palmina Ladies Band
This 1/7 Carat Lab Grown Diamond Ladies Ring is made in 14K White Gold.
| Overview |
| Metal Type: | 14K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 3 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Total Stone Weight (CT): | 1/7 |
| Number of Stones: | 30 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
Palmina Mens Band
This 1/2 Carat Lab Grown Diamond Men's Wedding Band is made in 14K White Gold.
| Overview |
| Metal Type: | 14K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 5 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Total Stone Weight (CT): | 1/2 |
| Number of Stones: | 27 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |