Specification
This 2 1/4 Carat Lab Grown Diamond Trio Trio Set is made in 14K Yellow Gold Vermeil. This set is crafted in 14K Gold Vermeil with 5 microns of plating, far thicker than standard gold plating, ensuring lasting shine and durability. Gold Vermeil is 925 sterling silver coated with a thick layer of real gold, offering the beauty of solid gold at an accessible price.
Kadia Engagement Ring
This 1 Carat Diamond Ladies Engagement Ring is made in 14K Yellow Gold Vermeil and has lab-grown diamonds. This piece is crafted in 14K Gold Vermeil with 5 microns of plating, far thicker than standard gold plating, ensuring lasting shine and durability. Gold Vermeil is 925 sterling silver coated with a thick layer of real gold, offering the beauty of solid gold at an accessible price.
| Overview |
| Metal Type: | 14K Yellow Gold Vermeil |
| Ring Width (mm): | 2 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Center Feature: | Round |
| Total Stone Weight (CT): | 1 |
| Number of Stones: | 35 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
Kadia Ladies Band
This 1/4 Carat Lab Grown Diamond Ladies Ring is made in 14K Yellow Gold Vermeil. This piece is crafted in 14K Gold Vermeil with 5 microns of plating, far thicker than standard gold plating, ensuring lasting shine and durability. Gold Vermeil is 925 sterling silver coated with a thick layer of real gold, offering the beauty of solid gold at an accessible price.
| Overview |
| Metal Type: | 14K Yellow Gold Vermeil |
| Ring Width (mm): | 2 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Total Stone Weight (CT): | 1/4 |
| Number of Stones: | 23 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
Kadia Mens Band
This 1 Carat Lab Grown Diamond Men's Wedding Band is made in 14K Yellow Gold Vermeil. This piece is crafted in 14K Gold Vermeil with 5 microns of plating, far thicker than standard gold plating, ensuring lasting shine and durability. Gold Vermeil is 925 sterling silver coated with a thick layer of real gold, offering the beauty of solid gold at an accessible price.
| Overview |
| Metal Type: | 14K Yellow Gold Vermeil |
| Ring Width (mm): | 4.1 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Total Stone Weight (CT): | 1 |
| Number of Stones: | 16 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |