Specification
This 1/7 Carat Lab Grown Diamond Trio Trio Set is made in 14K White Gold Vermeil. This set is crafted in 14K Gold Vermeil with 5 microns of plating, far thicker than standard gold plating, ensuring lasting shine and durability. Gold Vermeil is 925 sterling silver coated with a thick layer of real gold, offering the beauty of solid gold at an accessible price.
Hansel Engagement Ring
This 1/7 Carat Diamond Ladies Engagement Ring is made in 14K White Gold Vermeil and has lab-grown diamonds. This piece is crafted in 14K Gold Vermeil with 5 microns of plating, far thicker than standard gold plating, ensuring lasting shine and durability. Gold Vermeil is 925 sterling silver coated with a thick layer of real gold, offering the beauty of solid gold at an accessible price.
| Overview |
| Metal Type: | 14K White Gold Vermeil |
| Ring Width (mm): | 2 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Center Feature: | Cushion |
| Total Stone Weight (CT): | 1/7 |
| Number of Stones: | 44 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
Hansel Ladies Band
This 0 Carat Lab Grown Diamond Ladies Ring is made in 14K White Gold Vermeil. This piece is crafted in 14K Gold Vermeil with 5 microns of plating, far thicker than standard gold plating, ensuring lasting shine and durability. Gold Vermeil is 925 sterling silver coated with a thick layer of real gold, offering the beauty of solid gold at an accessible price.
| Overview |
| Metal Type: | 14K White Gold Vermeil |
| Ring Width (mm): | 2 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
Hansel Mens Band
This 0 Carat Lab Grown Diamond Men's Wedding Band is made in 14K White Gold Vermeil. This piece is crafted in 14K Gold Vermeil with 5 microns of plating, far thicker than standard gold plating, ensuring lasting shine and durability. Gold Vermeil is 925 sterling silver coated with a thick layer of real gold, offering the beauty of solid gold at an accessible price.
| Overview |
| Metal Type: | 14K White Gold Vermeil |
| Ring Width (mm): | 4 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |