Specification
This 4 1/4 Carat Diamond Trio Ring Set is made in 10K White Gold.
Faye Engagement Ring
This 2 3/4 Carat Diamond Ladies Engagement Ring is made in 10K White Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 3 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Center Feature: | Round |
| Total Stone Weight (CT): | 2 3/4 |
| Center Stone Weight (CT): | 2 |
| Number of Stones: | 33 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
| Certification: | GIA |
Faye Ladies Band
This 1/2 Carat Diamond Ladies Ring is made in 10K White Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 5.4 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Total Stone Weight (CT): | 1/2 |
| Number of Stones: | 17 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
Faye Mens Band
This 1 Carat Diamond Mens Wedding Band is made in 10K White Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 7.2 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Total Stone Weight (CT): | 1 |
| Number of Stones: | 49 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |