Specification
This 3 1/10 Carat Diamond Trio Rings Set is made in 10K Rose Gold and has natural, conflict free diamonds.
Amado Engagement Ring
This 1 3/8 Carat Diamond Ladies Engagement Ring is made in 10K Rose Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 10K Rose Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 7 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Center Feature: | Round |
| Total Stone Weight (CT): | 1 3/8 |
| Center Stone Weight (CT): | 3/4 |
| Number of Stones: | 77 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
| Certification: | GIA |
Amado Ladies Band
This 1/8 Carat Diamond Ladies Ring is made in 10K Rose Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 10K Rose Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 1.85 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Total Stone Weight (CT): | 1/8 |
| Number of Stones: | 21 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
Amado Mens Band
This 1 1/2 Carat Diamond Mens Wedding Band is made in 10K Rose Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 10K Rose Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 9.1 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Total Stone Weight (CT): | 1 1/2 |
| Number of Stones: | 66 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |