Specification
This 2/3 Carat Lab Grown Diamond Trio Ring Set is made in 10K Yellow Gold.
Winsome Engagement Ring
This 1/4 Carat Diamond Ladies Engagement Ring is made in 10K Yellow Gold and has lab-grown diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 10K Yellow Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 5.8 |
| Ring Fit: | Concave Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Center Feature: | Princess |
| Total Stone Weight (CT): | 1/4 |
| Number of Stones: | 107 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
Winsome Ladies Band
This 1/7 Carat Lab Grown Diamond Ladies Ring is made in 10K Yellow Gold.
| Overview |
| Metal Type: | 10K Yellow Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 2 |
| Ring Fit: | Concave Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Total Stone Weight (CT): | 1/7 |
| Number of Stones: | 79 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
Winsome Mens Band
This 1/4 Carat Lab Grown Diamond Men's Wedding Band is made in 10K Yellow Gold.
| Overview |
| Metal Type: | 10K Yellow Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 5.7 |
| Ring Fit: | Concave Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Total Stone Weight (CT): | 1/4 |
| Number of Stones: | 88 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |