Specification
This 2 1/10 Carat Diamond Trio Rings Set is made in 14K Rose Solid Gold and has natural, conflict free diamonds.
Tosca Engagement Ring
This 1 2/3 Carat Diamond Ladies Engagement Ring is made in 14K Rose Solid Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 14K Rose Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 5 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Center Feature: | Round |
| Total Stone Weight (CT): | 1 2/3 |
| Center Stone Weight (CT): | 1 |
| Number of Stones: | 5 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Black Diamond |
Tosca Ladies Band
This 1/5 Carat Diamond Ladies Ring is made in 14K Rose Solid Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 14K Rose Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 5 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Total Stone Weight (CT): | 1/5 |
| Number of Stones: | 5 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Black Diamond |
Tosca Mens Band
This 1/5 Carat Diamond Mens Wedding Band is made in 14K Rose Solid Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 14K Rose Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 7 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Total Stone Weight (CT): | 1/5 |
| Number of Stones: | 5 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Black Diamond |