Specification
This 3 2/3 Carat Lab Grown Diamond Trio Ring Set is made in 10K White Gold.
Siena Engagement Ring
This 2 3/4 Carat Diamond Ladies Engagement Ring is made in 10K White Gold and has lab-grown diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 2.6 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Center Feature: | Round |
| Total Stone Weight (CT): | 2 3/4 |
| Center Stone Weight (CT): | 2 |
| Number of Stones: | 94 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
| Certification: | IGI |
Siena Ladies Band
This 3/8 Carat Lab Grown Diamond Ladies Ring is made in 10K White Gold.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 1.7 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Total Stone Weight (CT): | 3/8 |
| Number of Stones: | 52 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
Siena Mens Band
This 5/8 Carat Lab Grown Diamond Men's Wedding Band is made in 10K White Gold.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 3.6 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Total Stone Weight (CT): | 5/8 |
| Number of Stones: | 73 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |