Specification
This 3 1/5 Carat Diamond Trio Ring Set is made in 14K White Gold.
Gemma Engagement Ring
This 1 7/8 Carat Diamond Ladies Engagement Ring is made in 14K White Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 14K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 3.6 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Center Feature: | Round |
| Total Stone Weight (CT): | 1 7/8 |
| Center Stone Weight (CT): | 1 |
| Number of Stones: | 131 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
| Certification: | GIA |
Gemma Ladies Band
This 5/8 Carat Diamond Ladies Ring is made in 14K White Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 14K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 3.4 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Total Stone Weight (CT): | 5/8 |
| Number of Stones: | 71 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
Gemma Mens Band
This 3/4 Carat Diamond Mens Wedding Band is made in 14K White Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 14K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 5.85 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Total Stone Weight (CT): | 3/4 |
| Number of Stones: | 71 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |