Specification
This 3 1/5 Carat Diamond Trio Ring Set is made in 10K White Gold.
Eden Engagement Ring
This 3 Carat Diamond Ladies Engagement Ring is made in 10K White Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 6.4 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Center Feature: | Emerald |
| Total Stone Weight (CT): | 3 |
| Center Stone Weight (CT): | 2 |
| Number of Stones: | 155 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
| Certification: | GIA |
Eden Ladies Band
This 1/5 Carat Diamond Ladies Ring is made in 10K White Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 1.8 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Total Stone Weight (CT): | 1/5 |
| Number of Stones: | 23 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
Eden Mens Band
This 1/10 Carat Diamond Mens Wedding Band is made in 10K White Gold and has natural, conflict free diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 7.6 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Natural |
| Total Stone Weight (CT): | 1/10 |
| Number of Stones: | 15 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | SI |
| Diamond Color: | G-H |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |