Specification
This 6 3/4 Carat Lab Grown Diamond Trio Ring Set is made in 10K White Gold.
Dulce Engagement Ring
This 4 1/4 Carat Diamond Ladies Engagement Ring is made in 10K White Gold and has lab-grown diamonds.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 3.7 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Center Feature: | Radiant |
| Total Stone Weight (CT): | 4 1/4 |
| Center Stone Weight (CT): | 3 |
| Number of Stones: | 135 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
| Certification: | IGI |
Dulce Ladies Band
This 1 1/4 Carat Lab Grown Diamond Ladies Ring is made in 10K White Gold.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 5.7 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Total Stone Weight (CT): | 1 1/4 |
| Number of Stones: | 117 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |
Dulce Mens Band
This 1 1/3 Carat Lab Grown Diamond Men's Wedding Band is made in 10K White Gold.
| Overview |
| Metal Type: | 10K White Solid Gold |
| Ring Width (mm): | 6.6 |
| Ring Fit: | Standard Fit |
| Gemstone Origin: | Lab Grown |
| Total Stone Weight (CT): | 1 1/3 |
| Number of Stones: | 126 |
| Diamonds |
| Diamond Cut: | Round |
| Diamond Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond Color: | F-G |
| Setting Type: | Prong Setting |
| Gemstone |
| Gemstone Type: | Diamond |